chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak farklı bir kaynağa aktarma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gaz yağıın kondanserde soğutulması ile çallıkışır. Henüz sonra genleşme vanasından geçen gaz yağıın edisyonncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut likitnın üzerinden ısıyı allıkır allıkçdürüst matbuatçta gaz yağı olarak kompresöre hasılat, yeni baştan sışitatırılır. Çallıkışma sistemi bu şekilde devam eder.

Chiller sistemi;

Su soğutmalı chiller
Cazibe soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çallıkışır sorusuna karşılık uçlanmak için soğutma gruplarını ayrı ayrı izlemek gerekir.

Cazibe Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine gereğince gruplandırılır. En makro başkalık ise ısı deposunın ne olduğudur. Eğer ısı havaya atılmışyorsa esinti kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa ab kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Cazibe soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gaz yağıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin esinti soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çallıkışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve etkili sıcaklıkta gaz yağı halindeki soğutucu dürüstışhun kondansere gönderilir. Fanlar etkiı ile batarya yüzeyinde esinti dürüstışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz lambası üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Su Soğutmalı Chiller
Su soğutmalı chiller soğutma sistemleri, esinti soğutmalı chiller çallıkışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har gaz yağıı ab ile soğutur. Gaz lambasıın soğutulması için esinti soğutmalı bataryalar alegori ab kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı bileğteamültiriciler kullanılır.

Chiller ne çallıkışır diyenler için ab soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında ab kaynağı ihtiyacının olduğunu afişe etmek gerekir. Su kaynakları; akarsu, bahir, soğutma kulesi veya standart ab hattı kabil. Su soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek sahaın kısıtlılığı, erke maliyetlerinin önemli amma ab maliyetlerinin düşüt olduğu yerlerde kullanılır.

Su soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çallıkışabilme özelliğine mevla olduğu için soğutma maksut bölgeye en yaklaşan şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile mefkûre çözüm sağlamlamaktadır. çokluk üstü vesaitının iklimlendirilmesi için bile ab soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çallıkışır diyenler için son olarak ab soğutmalı chiller sistemlerinin takım hacmini minimize ettiği için benzeri kapasitedeki chiller cihazına göre %65 daha bayağı hacim sağlamış olduğunı afişe etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çallıkışma başarımındaki yükselme sebebi ile daha düşüt elektrik tüketimi yapar ve etkili başarım sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri ilkin cereyan etmek üzere, gıda ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk esinti depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her tasarruf sahaına makul chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi ne çallıkışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve teamülletmeniz için size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden payanda alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir